Blog Page Title

Burun Estetiği

burun estetiği ameliyatı

Kullanılan tekniğe göre farklılık gösterse de burun estetiği ameliyatı sonrası kısa bir süre için baş ağrısı ve ödem gibi can sıkıcı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bir enfeksiyon ya da başka bir sorun yoksa şiddetli ağrı çok nadir görülür. Hastalarımızın çoğu ameliyat sonrası ilk ya da iki gün için basit ağrı kesici ilaç alarak kendilerini daha iyi hissedebilirler.

Hafif belirtiler görülebilir

Burun estetiğinden sonra en belirgin ve en bariz sinir bozucu belirti tıkanıklıktır. Burnunuzda şişlik olduğu için, şişme yavaş yavaş azalana kadar, ilk birkaç gün içinde tıkanıklık hissi yaşayabilirsiniz. Ameliyattan önce ciddi solunum problemleri yaşayan bazı hastalarda, şişlik ya da ödeme rağmen ameliyattan hemen sonra düzelme görürler. Bazı hastaların olumlu değişiklikleri fark etmeye başlamaları biraz daha zaman alabilir. Eğer nefes alma probleminiz yoksa muhtemelen başlangıçta bu tıkanıklığı daha fazla fark edeceksiniz.

Bazen ameliyattan sonraki ilk birkaç gece uyku sıkıntısı yaratabilir. Rinoplastiden sonra ilk haftalarda burun kuruluğunu ve burundaki tahrişi önlemek için günde birkaç kez tuzlu su spreyi ve bazı merhemler kullanmak yararlı olur. Ancak, burnunuz tam olarak iyileşinceye kadar doktorunuz bunu söyleyene kadar burnunuzu sümkürmekten kaçınmalısınız.

Yeni burun şekli hemen ortaya çıkar

Genellikle hastaların daha rahat bir iyileşme süreci için iş ve diğer önemli faaliyetlerden yaklaşık bir hafta süreyle uzak durmaları tavsiye edilir. Genellikle eriyen dikişler kullanıldığı için dikişlerin alınması gerekmez. Ameliyattan 2-3 hafta sonra burundaki ameliyat belirtilerinin yaklaşık % 70’i gider ve burnun yeni şekli ortaya çıkmaya başlar. Ancak daha fazlasını, ameliyattan yaklaşık 6 hafta sonraya kadar, ameliyatın tüm belirtilerinin yaklaşık % 80-85’i iyileştiği zaman görülür. 2 hafta içinde burun ucundaki hisler de yavaş yavaş yerine gelir. Hissin tamamen yerine gelmesi birkaç hafta ila 6 ay arasında sürebilir.

Burun estetiği cerrahisinin sonuçları kalıcıdır. Bu, yeni burnunuzun bir ömür boyunca sizinle birlikte olacağı anlamına gelse de, arzuladığınız sonuçları sunmak için güvenebileceğiniz tecrübeli ve sanatsal yeteneği olan bir estetik cerrahı seçmek de çok önemlidir. Cerrahınızın sadece burun estetiği operasyonu öncesi ve ameliyat süresince destek vermesi yeterli değildir. Operasyondan sonraki süreçte de destek vermelidir. Burnunuzun yeni şekli oturuncaya ve tüm şikayetleriniz sona erinceye kadar düzenli olarak kontrol etmeye devam etmelidir.

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci hastanın cerrahın tavsiyelerine uyumu, sigara ve alkol kullanımı, beslenme şekli ve sağlıklı yaşam kriterlerine bağlı olarak da değişiklik gösterir. İlk birkaç hafta yürüyüş haricinde egzersiz yapılmamalı, toplu sporlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca deniz, havuz ve saunaya ilk bir iki ay girilmemelidir. Düzenli uyku ve istirahat iyileşme sürecinizin kısalmasını sağlar. İstanbul ‘da 2018 yılı için Burun estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

migren ameliyatı