Meme Estetiği

meme-estetigi

Meme ameliyatı şekilsiz göğüslerin düzelmesi daha iyi bir estetik görünüm sağlanması için yapılan estetik ameliyatlardır. Göğüsler vücudun yapısına göre küçükse, memenin birisi diğerine göre gözle görülür derecede küçük/büyükse. Meme toparlama ameliyatları ile küçültme-dikleştirme yapılır. Diğer bir önemli problem de meme büyüklüğü ve gelişiminin o vücuda göre yetersiz olmasıdır. Meme büyütme ameliyatı meme dokusu yerleştirilen meme protezleri ile hacminin artırılır.

Meme Küçültme Ameliyatları

Meme dokusunun fazla geliştiği ve büyük göğüs yapılarına sahip olanlara meme hipertrofisi veya makromasti dediğimiz durumda meme küçültme ameliyatları yapılıyor. İleri derecede meme büyüklüğü, hastalarda boyun mekaniğine olumsuz etki ederek, boyun, sırt vek ol ağrılarına yol açabilir. Cerrahi işlem ile meme dokusunu küçültmek mümkündür.  Çıkartılması gerek doku işlemi veya dokuların kesilmesi ile yapılabildiği gibi bazı vakalarda liposuction dediğimiz yağ alma işlemi ilede yapılabilir. Ameliyat sırasında meme dokusu küçültülürken aynı zamanda da doku fazlası olan sarkıklık da azaltılır.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatları

Gelişim süreci sonrasında aldığı şekil memenin pozisyon zaman içinde yaşlanma süresi veya hamilelikler ve emzirme sonrasında deforme olabilir.  Meme dokusunda dikliğini kaybetme ve sarkma sıklıkla gösterir. Meme dikleştirme ameliyatı, memenin kaybetmiş olduğu şekli yeniden kazandırmak mümkün. Meme dikleştirme ameliyatlarında da meme küçültme ameliyatlarına benzer şekilde seçilen tekniğin özelliklerine uygun bir planlama ile ameliyat gerçekleştirilir. Bu ameliyatta meme dokusuna şekil verilerek üzerindeki cildin daha gergin ve memeyi daha yukarıda tutması hedeflenir.

 

Meme Büyütme Ameliyatları

Yeteri kadar gelişmemiş meme dokusunun, gelişmiş meme dokusunun kilo verisi nedeni ile küçülmesi veya emzirme sonrasında meme dokusunun küçülmeye maruz kalması sonucu meme dokusu küçük olabilir. Bu durumda meme büyütme ameliyatları yapılabilir. Meme büyütme ameliyatlarında meme dokusu, şekli, ölçüleri göz önüne alınarak bir planlama yapılır. Hastanın hangi tip, hangi boyutta protezin daha uygun olduğuna ve bu protezin hangi seviyeye yerleştirileceğine karar verilmeli. Meme büyütme ameliyatlarında meme dokusunu taklit etmek amacıyla silikon protezler kullanılmakta. Dış kılıfı silikon olan protezlerin içeriği jel kıvamında silikon veya tuzlu su olabilmektedir. Meme dokusu veya kas altına yerleştirilen bu protezler yardımı ile memede büyüme sağlanmaktadır.

Silikon Seçimi Göğüs büyütme ameliyatında üzerinde düşünülmesi gereken konulardan silikon seçimidir. Silikon büyüklüğü (küçük, orta, büyük), şekli (yuvarlak, anatomik), yüzeyi (düz, pütürlü), nereden yerleştirileceği (kol altı, meme başı, meme altı) ve nereye yerleştirileceği (kas altı, kas üstü, meme altı, kas zarı altı, ikili plan) gibi konular karar vermesi gereken konulardır. Protezin yerleştirilmesinde izlenen tekniğe bağlı olarak kol altında, meme başının çevresinde ya da memenin alt kısmında bir iz kalacaktır.

Silikonda hangisini kullanılması gerektiği meme dokusuna, göğüslerin ve vücudun genel yapısına bağlı olarak anatomik ve yuvarlak şekilli bağlı olarak değişmektedir. Yuvarlak protezler tüm meme dokusunun altına yayılarak göğüsleri büyütür ve genişletir. Göğüslerin üst kısmının daha boş gözüktüğü kadınlarda genellikle yuvarlak protez tercih edilir.

Anatomik  yaygın kullanımı ile damla protezler ise göğüslerin üst kısmından alt kısmına doğru ilerlerken yumuşak bir açı yaratmak için idealdir. Göğsün üst kısmında yeterince doku bulunan hastalarda genellikle göğüslerin sadece orta kısmının dolgunlaştırılması yeterli olmaktadır. Meme dokusu çok az olan kadınlarda da doğal bir görüntü vermek için üst kısmı daha az aşağıya doğru indikçe daha büyüyen damla şeklindeki protezler tercih edilir. Tüm protezlerin hem genişliği hem de yüksekliği değişik ebatlarda bulunmaktadır. Protezin tabanı göğüs kafesinin genişliği ile orantılı olmalıdır.

 

Meme Ameliyatlarında Yaş Sınırı

 

Pubertenin sonuna kadar meme gelişimi devam eder. Hormonal değişiklikler, kilo alıp verme, hamilelik ve emzirme periyotlarına ve yaşlanma surecide meme dokusunun şeklinde ce içeriğinde değişiklikler meydana gelir. Meme cerrahisinde tıbbi bir zorunluluk yoksa 18 yaşı beklemek ve meme gelişiminin tamamlaması beklemek en uygun olandır. İleri derecede meme büyüklüğü ile kendini gösteren meme hipertrofilerinde yarattığı fiziksel sıkıntılar nedeniyle daha erken yaşta da ameliyat yapıldığı nadirde olsa görülür.

Merak Ettiğiniz Konu Hakkında Bilgi Almak için Lütfen 0530 146 95 45-0216 354 55 57 nolu Telefonlardan Bize Ulaşınız…

migren ameliyatı